Transformers

Enstrüman Transformatörleri:

Alet transformatörü, dijital multimetre vb. geleneksel aletlerle ölçülebilen daha yüksek akımların ve gerilimlerin güvenli ve pratik kullanım için azaltılması amacıyla kullanılan statik bir cihazdır. Değer aralığı 1A ila 5A ve 110V gibi voltajlardır. Transformatörler ayrıca voltaj ve akımı destekleyerek AC koruyucu rölenin çalıştırılması için de kullanılır.

Akım Transformatörü:

Akım trafosu, daha yüksek değerli akımların daha düşük değerlere dönüştürülmesi için kullanılan bir araçtır. AC aletleri, kontrol aparatları ve sayaçlara benzer şekilde kullanılır. Bunlar daha düşük akım değerlerine sahiptir ve trafo merkezlerinde koruma amaçlı akım rölelerinin bakımı ve kurulumu için kullanılır.

Potansiyel Transformatörü:

Potansiyel transformatörleri, akım transformatörleri ile benzer özelliklere sahiptir ancak röle sisteminin korunması ve gerilim ölçümlerinin daha düşük değerde ölçülmesi için yüksek gerilimleri daha düşük gerilimlere dönüştürmek için kullanılır.

Bağlantı kesme anahtarları:

Bağlantı kesme anahtarları ekipmanı izole etmek veya bir trafo merkezindeki akımı yeniden yönlendirmek için kullanılır. Birçok farklı tipte bağlantı kesme şalteri aşağıda gösterilmiştir.

Trafo Merkezi Kontrol Binası:

Kontrol binasında pano panelleri, bataryalar, batarya şarj cihazları, denetleyici kontrol, güç hattı taşıyıcısı, sayaçlar ve röleler bulunur. Kontrol binası, kontrol ekipmanı için her türlü hava koşuluna karşı koruma ve güvenlik sağlar.

Devre Kesici:

Devre kesici, sistemde arızalar meydana geldiğinde elektrik devresini açmak veya kapatmak için kullanılan bir tür elektrik anahtarıdır. Normalde kapalı olan iki hareketli kontaktan oluşur. Sistemde bir hata oluştuğunda, röle devre kesiciye açma komutu gönderir ve böylece kontakları birbirinden ayrılır. Böylece sistemde oluşan arıza netleşir.